Lietuvos energetikos ministras: Sunku pasakyti, ar Visagino AE projektas bus tęsiamas

Tai yra per anksti spręsti, ar Visagino atominės elektrinės Lietuvoje toliau (AE) projektą pirmadienį naktį pripažino energetikos ministras Jaroslaw NEVEROVIČ.

Kaip ministras sakė žurnalistams po valdančiosios koalicijos tarybos posėdžio, dabartinis modelis iš AE projekto yra per brangus ir nėra aišku, ar ji dalyvaus regiono partneriais.

Kaip pranešama, prieš Vyriausybės Strateginis komitetas priėmė nuomonę, kad Lietuva turėtų būti branduolinė valstybė. Tuo koalicijos tarybos posėdžio pabaigoje, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkēvičs vėl pakartojo šį požiūrį, tačiau nurodė, kad reiškia, kad Lietuvos statusas liks, kol jie nėra užbaigę seną Ignalinos atominės elektrinės procesą. Tuo pačiu metu jis pabrėžė, kad, atsižvelgiant į ekspertų nuomones naują projektą savo dabartine forma negali būti įgyvendintas, nes tokia jėgainė pagaminta elektros energija būtų per brangu.

„Tačiau, mes siūlome mūsų regioniniams partneriams ir strateginiam investuotojui“ Hitachi „įvertinti mūsų pasiūlymus ir rasti daugiau sprendimų,“ jis teigė, tai rodo, kad regioniniai partneriai turėtų turėti aiškų supratimą, kaip šis projektas gali būti keičiamas. Nors Ministras Pirmininkas nesugebėjo paaiškinti, kaip projektas galėtų pagerinti finansavimo sąlygas.

load...

Koalicijos taryba pirmadienį pristatė Lietuvos energetikos institutas pateiktą analizę, kurioje įvertina Lietuvos energetikos Visagino AE ir be NEVEROVIČ darbo grupė, vadovaujama pramonės ateities plėtros išvadas perspektyvas.

Kadangi energetikos ministras pasisakė už naujų atominių elektrinių statybą, svarbiausia tai jos elektros energijos gamybos ir reikia surasti modelį, kuris būtų atsikratyti subsidijas investicijoms nebūtų pakrauti elektros vartotojų pečių. Rasti būdą, kaip užtikrinti konkurenciją tarp įvairių metodų elektros energijos gamybai ir Lietuva reikalauja įvairiapusį ir kartu subalansuotą modelį, kuris apima tiek atsinaujinančios energijos ir konkurenciją dujų sektoriuje.

Pasak jo, Visagino AE projekto įgyvendinimas turėtų žymiai pagerinti savo sąlygas. „Visų pirma, yra dalyvauti True regioniniai partneriai. Lietuva projektas yra per brangu, o Lietuva su vienu tikrai nebus pabaigos. Turėtume pamatyti realaus dalyvavimo mūsų regioniniais partneriais projektą, siekiama žymiai pagerinti projektų finansavimą. Užtruktų labai aiškus ir tiesus dialogą su mūsų bendruomene ir yra tai, kas daroma ir kodėl energija. Teikti kad išsivysčiusios branduolinį projektą supratimu, tai neabejotinai būtų visuomenės pritarimo poreikį, „pabrėžė NEVEROVIČ.

Kaip pranešė Energetikos darbo grupės atlikto ministras anksčiau nustatė, kad Visagino AE projektas Lietuvoje gali būti įgyvendinama trijų pagrindinių sąlygų, įskaitant susitarimo su regioninių partnerių dalyvavimas projekte susitarimo reikalavimo užtikrinti, kad sąnaudos ir atsakomybė. Abu likusių nuostatų, turi būti nuoroda į Lietuvos politines partijas susitarti dėl energetikos strategijos, būtent tai, kad šie klausimai neturėtų būti aptarta politinėse diskusijose ir sujungti strateginį investuotoją ir regioniniams partneriams projekto su geresnėmis sąlygomis finansuoti iš tarptautinių bankų.

Apskritai darbo grupė rekomenduoja, kad „subalansuota energija“ scenarijų, kuris teiktų tiek konkurencinės elektros energijos gamybos iš atsinaujinančių energijos, energijos kogeneracijos plėtros vietinių energijos šaltinių, branduolinės energetikos plėtrą, elektros energijos gamybos iš diversifikuotas dujų tiekimo šaltinius, taip pat elektros energijos importo iš įvairių šaltinių .

Jis taip pat pripažino, kad tai nėra įmanoma pateikti galutinį vertinimą Visagino AE galimo poveikio Baltijos tinklo sinchronizacijos su tinklo ir Visagino AE nepanaudotų pajėgumų. Galimi sprendimai paaiškės tik po Baltijos šalis į ES vidaus elektros rinką ir galimo įsisteigimo sujungimo galimybių studiją.

Atgal, Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius vadovaujamos Vyriausybės narių projektai, kad naujos atominės elektrinės su 1350 megavatų pajėgumus Baltijos šalyse energetikos bendrovė kartu su Japonijos kompanija „Hitachi“ pastatytas tarp 2020 ir 2021 į metus, tačiau galutinis sprendimas dėl investavimo turėjo būti priimtas tik 2015 m.

load...

Konsultacinis referendumas dėl atominės elektrinės projekto Lietuvoje ateityje spalį kartu su savo neseniai parlamento rinkimus ir 52,58% rinkėjų dalyvavimo pritarė projektui tik 34,09% rinkėjų, o 62,68% pasisakė prieš naują AE Lietuvoje.

Socialistų partijos premjeras pirmadienį išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad gerbia nebus remiami piliečių Lietuvos ir naujojo projekto peržiūros. „Nauja AE bus pastatyta, tik jeigu jis buvo įrodė savo ekonominę naudą ir galimą žalą aplinkai vertinimas. Darbo grupės atliktas tyrimas rodo, kad konservatoriai siūlomas projektas yra iracionali ir nebus patvirtintas,“ rašoma dokumente.

Savo ruožtu politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas Ramunė Vilpišausks išreiškė nuomonę, kad valdžia bando pagerinti Butkēvičs projekto sąlygas, nors jos padėtis tikrai nėra, kad skiriasi nuo ankstesnio kabineto ir strategijas.

. „Mano nuomone, tai yra bandymas atsiriboti nuo ankstesnės vyriausybės parengė projektavimo sąlygas ir parodyti, kad valdžia bando jas tobulinti“ Sunku pasakyti, kiek mes matome čia, viešųjų ryšių aspektą ir kaip – pokyčiai turinį, (..), bet aš manau, kad tam tikra visuomenės santykiai elementas čia matyti gana aiškiai „, vertinamas ekspertas.

Ketvirtadienis, jei Seimas plenariniame pažadėjo pristatyti narius Lietuvos energetikos strategiją, bet, matyt, Seimui bus pateikti šiuos mokslininkus ir darbo grupės išvadas.

load...

Parašykite komentarą